Výše minimálního důchodu se od 1. ledna 2021 nemění a je určená přímo v zákoně o sociálním pojištění. Při valorizaci, tedy při každoročním zvyšování důchodů, však platí zvláštní přístup. Informovala o tom specialistka komunikace Sociální pojišťovny (SP) Jana Hrabková.
Částka minimálního důchodu je tak v tomto roce stejná jako v roce 2020, připomíná SP. „Příjemce, jehož důchod je po valorizaci od 1. ledna 2021 nižší, než zákonem stanovený minimální důchod, bude tedy z důvodu zmrazení minimálního důchodu pobírat minimální důchod nadále v nezměněné částce,“ vysvětlila SP.
Pro časté otázky příjemců minimálních důchodů SP připomíná, že při zvyšování důchodů platí pro oblast minimálních důchodů zvláštní postupy.
Jak upřesnila pojišťovna, příjemci minimálního důchodu se od 1. ledna 2021 zvyšuje – valorizuje – jeho původně vypočítaný důchod. Ten se porovnává s minimálním důchodem a pokud je jeho důchod nižší než minimální důchod, důchodci se nadále vyplácí minimální důchod. „Je to pro něj výhodnější. Zároveň platí zmíněné zmrazení částky minimálního důchodu na úroveň roku 2020,“ dodává pojišťovna.
Jestliže je však po valorizaci důchodu jeho částka vyšší než částka minimálního důchodu platná od 1. ledna 2021, nárok na minimální důchod zaniká a SP důchodci vyplácí jeho důchod. „Ten je totiž vyšší než dosud pobíraný minimální důchod,“ dodala na vysvětlenou pojišťovna.

V praxi to znamená, že pokud například důchodce k 31. prosinci 2020 pobíral minimální důchod 334,30 eura, přičemž suma jeho vlastního důchodu k tomuto datu byla 285,10 eura – a následně se mu letos jeho důchod zvýšil o stanovených 9, 40 eura na částku 294,50 eura – bude nadále pobírat důchod v téže výšce, tedy ve výši minimálního důchodu 334,30 eura. Je tomu tak proto, že i valorizovaná důchod je stále nižší než ten minimální.