Rok 2020 se nese ve znamení mnoha změn a jednou z nich je i progres v oblasti stárnutí, které se zkoumá nepřetržitě. Říká se, že správným životním stylem a aktivitou si dokážeme ročně prodloužit život o tři měsíce. Vědci však přišli letos se studií, která dokazuje, že každý z nás stárne individuálně a dokonce i různé buňky v jeho těle stárnou odlišně. Na základě testování, které dělaly, zjistili, že podle kvality a kapacity tkáně dokáží odhadnout náš biologický a metabolický věk. Každý z nich je jiný, ale důležité je vědět poznat, ve které části těla stárneme více na rozdíl od ostatních.
Odborníci identifikovali 4 vekotypy
Vědci ze Stanford University identifikovali zatím 4 ageotypy, přičemž se domnívají, že tento počet se dalším zkoumáním rozšíří na více. Zatím tedy lze hovořit o následujících:
- Metabolický
- Imunitní
- Ledvinový
- Jaterní
- Metabolický vekotyp
Metabolický vekotyp odhalil, že tito lidé mají v krvi více cukru a trpí cukrovkou nebo jim může hrozit. - Imunitní vekotyp
Ti, kteří mají problém s imunitním systémem mají sklony k častým zánětům a problémům se správným fungováním imunitního systému a obranyschopnosti. - Renální vekotyp
Třetí typ odráží problémy s plněním si ledvin. Nejdůležitější orgán spojený s vylučováním je nepostradatelný. - Jaterní vekotyp
Lidé, kteří mají problém s játry, by jí měli věnovat rovněž pozornost. Správné fungování je proto nezbytné a protože patří mezi největší a nejdůležitější orgány lidského těla, je pochopitelné, že od její funkce závisí i zbytek organismu.
Čím dříve tak zjistíme, který ageotyp se nás týká, přičemž může jít io kombinaci více, tím dříve budeme umět lépe pracovat s prevencí. Správnou životosprávou a zlepšením životního stylu víme do jisté míry ovlivnit naše zdraví a jednotlivé poškozené buňky či tkáně regenerovat a obnovit. Samozřejmě, určitou roli hraje i genetika, to nikdo nepopírá.
I když nedokážeme stárnutí zastavit, dokážeme ho aspoň stále více ovlivňovat. Viditelné známky stárnutí totiž odrážejí vnitřní fungování. To, co je na povrchu a co odráží náš vzhled je sekundární. No ruku na srdce, dovedete si představit, že byste žili několik stovek let? Kdoví, zda by nám byl život stále takový vzácný a jak bychom s ním nakládali.
Je však úžasné pozorovat, jakou rychlostí věda v současnosti postupuje a čemuž díky zapáleným mozkem výzkumníků dokážeme předcházet, co se týká oblasti prevence zdraví.