Dřevostavba versus zděný dům: 8 bodů, které je třeba zvážit

I když jsou dnes na Slovensku sendvičové dřevostavby stále oblíbenější, někteří se stále spoléhají na tradiční zděnou klasiku. Je však také mnoho takových, kteří při plánování svého budoucího domu stále zvažují, na kterou stranu se přiklonit. Právě pro ně je užitečný náš manuál, který zahrnuje všechny důležité body při rozhodování.

Každého budoucího majitele domu zajímá při výběru projektu obvykle cena, rychlost výstavby, energetická třída, komfort bydlení a životnost. Dnes už nikdo nestaví mnohogeneračné domy a málokdo počítá s tím, že děti budou po něm dům dědit. V tomto směru je trend jasný pro zděné domy i dřevostavby – máme zájem o pohodlné, energeticky úsporné bydlení za přiměřenou cenu, na které nemusíme dlouho čekat. Porovnali jsme pro vás silné a slabé stránky dřevostaveb a konstrukcí z pórobetonových tvárnic, které jsou u nás nejpoužívanějším stavebním materiálem na rodinné domy.

 1. Rozdíly v ceně
  Když porovnáme dům zhotovený z pórobetonových tvárnic s dřevostavbou se stejnou zastavěnou plochou, cenový rozdíl mezi nimi je vzhledem na celý rozpočet minimální. Dřevostavba nám však může ušetřit více energie při užívání a času při výstavbě. A čas jsou peníze – náklady na lešení, stavbaře i pronájem potřebných zařízení.
 2. Využití pozemku
  V současnosti se standardně prodávají na rodinné domy pozemky s plochou 400 až 800 m2. Pro oba typy domů, pórobetonové i dřevěné taková plocha postačuje, většina zájemců totiž plánuje dům se zastavěnou plochou přibližně 150 m2. Při stejném půdorysu však získáme při dřevostavbě na užitkovou plochu více metrů čtverečních jako při zděném domě. Zděné stavby se totiž běžně staví s obvodovou konstrukcí o tloušťce 40 – 60 cm, tloušťka tvárnice a tepelná izolace je v ní zastoupena poměrem přibližně 1: 1. „Obvodová stěna dřevostavby má při stejných tepelněizolačních vlastnostech tloušťku do 40 cm do 40 cm, což může při uvedeném rozsahu stavby znamenat přírůstek až 10 – 13 m2 užitné plochy, „vysvětluje Peter Gregor, obchodní manažer Drevstav Slovakia.
 3. Začíná se od základů
  Požadavky na základy pro dům z tvárnic a dřevostavbu jsou přibližně stejné. Je však třeba připomenout, že základovou konstrukci dřevostavby je možné zhotovit i jiným, alternativním způsobem (zemní vruty, betonové patky, crawl space …). Hlavně při svažitých pozemcích mohou být zmíněné řešení rychlejší a také levnější alternativou vůči klasickým základem. Při těchto technologiích se však doporučuje předem provést geologický průzkum podloží.
 4. Rychlost stavby
  V rychlosti stavby vyhrává dřevostavba na celé čáře. Hrubou stavbu dřevěného domu je možné dokončit do 3 – 4 týdnů, a i tento čas se dá zkrátit využitím prefabrikovaných panelů. Postavit zděnou stavbu trvá minimálně 3 měsíce. Urychlit stavbu zděného domu se nevyplácí, zdivo vyžaduje čas na vysušení a tak přílišný shon může způsobit i narušení konstrukce. V dřevostavbě lze také mnohem dříve začít s vnitřními pracemi. Při její stavbě jsou totiž mokré procesy omezeny na minimum, interiérové ​​stěny nevyžadují omítku, takže relativní vlhkost pod 52%, potřebnou pro bezproblémové ukládání podlah, dosáhne za pár dní.
 5. Úspory energie
  Novostavby s moderními stavebními materiály dnes dosahují podle legislativy energetickou třídu A1. Posunout dům na tento standard, který už vlastně představuje pasivní, vyžaduje u domu z pórobetonových tvárnic výše investice. Dřevostavby zvládnou tento posun bez problémů a s minimálními náklady. Jejich tepelněizolační vlastnosti jsou nepřekonatelné. Celková tloušťka izolace se téměř rovná tloušťce obvodové stěny a závisí na požadovaném energetickém standardu. „Pokud plánujete z dřevodomu vybudovat energeticky pasivní stavbu, může být celková tloušťka stěny až 45 cm, dokud se stavěly“ jen „nízkoenergetické domy, býval obvodový plášť hrubý asi 25 – 30 cm. Pokud nechcete ubírat z užitné plochy, můžete zvolit izolaci s lepšími tepelněizolačními vlastnostmi při nižší tloušťce, „radí Vladimír Beňo, aplikační manažer Knauf Insulation. Dřevostavby mají sice málo „těžkých“ akumulačních prvků, takže rychle vychladnou, ale zase se vyhřejí, a v létě i vyvětrají, rychleji než zděné domy.
 6. Změny v programu
  Často se stává, že některé detaily vysvitne až přímo při stavbě a pak vyžadují změny v projektu, posouvání příček nebo překládání rozvodů. Při těchto problémech je dřevostavba variabilnější, změny se v ní dají provádět i za půl hodinu. Při zděné stavbě mohou v takových případech vzniknout prostoje několik dní. Při stavbě všech domů je praktické předem vědět, kam plánuje majitel umístit zařízení – kuchyňskou linku, vanu, sprchový kout, WC, ale i nábytek.

Reklama

PR článek

Nejnovější články

Jak postupovat, když zjistíme, že nebudeme schopni splácet splátky za hypotéku

Jedním z opatření ke zmírnění následků pandemie je i "covidový" odklad splátek hypotéky. Období odkladu splátek se však pro mnohé dlužníky chýlí ke konci...

Designérka Simona Šándorová prozradila své tipy, jak malými triky proměníte koupelnu na vlastní SPA

Sympatická designérka Simona Šándorová, nám prozradila, jak díky malým změnám, víte ze své koupelny vyčarovat vlastní SPA. Dokonce jsme odhalili i její osobní beauty...

10 nejlepších nákupů na zimu v lockdowne

Zda se ocitnete v karanténě, budete hlídat děti nebo pracovat z domu, čekají vás dlouhé dny a večery. Máme pro vás 10 tipů, které...

Neřešte drahé návštěvy kadeřníka, přesto si dopřejte ten pocit přímo ve své koupelně

Po návštěvě kadeřníka jsou vaše vlasy v té nejlepší formě – skvělá barva, nový střih, důsledná péče a profesionální styling. Pocit, když se pak s novou...

Pro živnostníky platí nová výše pojistného, ​​zaplatit je potřeba do 8. února

Živnostníci začínají dostávat oznámení o nové výši pojistného, ​​zaplatit ho třeba do 8. února. Upozorňuje na to specialistka komunikace Sociální pojišťovny (SP) Jana Hrabková. "Sociální...