Slyšeli jste již někdy o sezónní afektivní poruše? Jedna se o typ periodické deprese, která se vyskytuje od podzimu do zimy a projevuje se stejně jako klasická deprese – poklesy nálad, únavou, zhoršenou koncentrací a podobně. Největším strašákem je statistika, podle které jí bývají častěji postiženy ženy. Jak si s tímto onemocněním poradit?
Kdy se vyskytuje sezónní afektivní porucha
Nedostatek slunečního záření, s ním související nedostatek vitamínu D a následné snížení hladiny serotoninu a dopaminu – to jsou podle odborníků důvody, proč se u některých lidí vyskytuje sezónní afektivní porucha. Někdy se jí říká také zimní smutek či zkráceně SAP. Jakmile na sobě v období podzimu a zimy zpozorujete některé její symptomy, určitě neváhejte zavítat například do ordinace psychoterapie Brno.
Příznaky SAP? Beznaděj, smutek a ztráta zájmu
Jak poznat, že patříte mezi lidi, kteří trpí sezónní afektivní poruchou? Mezi nejčastější příznaky se řadí:
- pocity beznaděje,
- smutek,
- nechuť k jídlu,
- ztráta zájmu o koníčky,
- nespavost či naopak nadbytek spánku,
- přibírání na váze,
- problémy s koncentrací,
- ztráta zájmu o sex,
- nedostatek energie.
Návštěva psychoterapeuta a hledání vhodné léčby
Protože zimy bývají v České republice dlouhé a nedostatek slunečního svitu je citelný, může SAP postihnout i vás. Co v takovém případě dělat? Neodkladně navštívit ordinaci psychoterapeuta a společnými silami proti ní zakročit. Mezi metody, které se k léčbě sezónní deprese využívají, patří také světelná terapie. S její pomocí je pacientům dodáváno chybějící světlo a deprese se tak stává únosnější.
Nedejte pocitům beznaděje, smutku, nespavosti a nedostatku energie šanci, aby vám ovlivňovaly život. Jestliže na sobě v podzimním a zimním období zpozorujete změny v chování a výše zmíněné příznaky, neváhejte navštívit odborníka a situaci řešit.